

Wędzarnie propanowe są przeznaczone do palenia mięsa w nieco bardziej kontrolowanym środowisku. Podstawowymi różnicami są źródła ciepła i dymu. W palaczu propanowym ciepło wytwarzane jest przez palnik gazowy bezpośrednio pod stalowym lub żeliwnym pojemnikiem z drewnem lub węglem drzewnym, który oddaje dym. Stalowa skrzynka ma niewiele otworów wentylacyjnych, tylko na górze skrzynki. Poprzez głodowanie ogrzanego drzewa tlenu pali ono zamiast palić. Można stosować dowolne połączenie drewna i węgla drzewnego. Metoda ta wykorzystuje dużo mniej drewna, ale wymaga paliwa propanowego.
Tradycyjne modele wędzarni ogrodowych
Ta bardziej tradycyjna metoda wykorzystuje system dwupłaszczyznowy: komorę ogniową i skrzynkę na żywność. Skrzynka ogniowa zazwyczaj przylega lub znajduje się pod komorą kuchenną i może być kontrolowana w mniejszym stopniu. Ciepło i dym z paleniska wydostaje się do skrzynki na żywność, gdzie jest używany do gotowania i palenia mięsa. Mogą one być tak proste jak elektryczny element grzejny z umieszczoną na nim płytą zrębków drzewnych, chociaż bardziej zaawansowane modele posiadają dokładniejszą regulację temperatury.
Wędzarnie ogrodowe w wersji nowoczesnej
Do najwygodniejszych spośród różnych typów palaczy należą izolowane palacze elektryczne. Urządzenia te są wyposażone w element grzejny, który może utrzymywać temperaturę w zakresie od wymaganej dla zimnego dymu do 275 stopni bez ingerencji użytkownika. Chociaż kawałki drewna, pelety, a nawet w niektórych przypadkach automatycznie karmione kaczki drewna są wykorzystywane do wytwarzania dymu, ilość uzyskanego smaku jest mniejsza niż tradycyjne palaczy drewna lub węgla drzewnego.
Warto pamiętać o różnego możliwości różnorodnego wędzenia mięsa, na przykład przez tzw. Okopcanie. W tej metodzie na górnym końcu wykopu znajduje się pionowa rama przykryta pionową ramą tworząca komin, wewnątrz którego umieszczony jest stelaż środków spożywczych. Na dolnym górnym końcu wykopu zapala się mały pożar dymu wędzarniczego, utrzymujący się przez cały dzień i noc aż do momentu uschnięcia środka spożywczego.