

Cienkie blachy ze stali ocynkowanej mogą być formowane na zimno w kształtki stalowe do wykorzystania jako materiał konstrukcyjny lub niestrukturalny do budowy ścian zewnętrznych i ścianek działowych zarówno w budownictwie mieszkaniowym, handlowym, jak i przemysłowym (rysunek). Wymiar pomieszczenia jest określony poziomą szyną, która jest zakotwiczona w podłodze i suficie, aby obrysować każdy pokój. Pionowe trzpienie są rozmieszczone w prowadnicach, zazwyczaj w odstępie 16 cali i mocowane na górze i na dole.
Typowymi profilami wykorzystywanymi w budownictwie mieszkaniowym są: trzpień stalowy typu C, gąsienica w kształcie litery U oraz szereg innych profili. Elementy ramy są zazwyczaj produkowane w grubości 12-25 mm. Wykończenie ściany jest zakotwiczone w dwóch bokach kołnierza, o grubości od 1-1/4″ do 3″, a szerokość środnika waha się od 1-5/8″ do 14″. Prostokątne przekroje są usuwane z wstęgi w celu zapewnienia dostępu do okablowania elektrycznego.
Stalownia a domy ze stali pod klucz
Stalownie produkują blachy stalowe ocynkowane, będące materiałem podstawowym do produkcji kształtowników stalowych formowanych na zimno. Blacha stalowa jest następnie formowana w kształtowniki końcowe wykorzystywane do obramowania. Blachy są ocynkowane cynkowane, aby zapobiec utlenianiu i korozji. Rama stalowa zapewnia doskonałą elastyczność konstrukcyjną dzięki wysokiemu stosunkowi wytrzymałości do ciężaru stali, co umożliwia jej rozciąganie na duże odległości, a także odporność na obciążenia wiatrem i trzęsienia ziemi.
Ściany z ramą stalową można zaprojektować w taki sposób, aby oferowały doskonałe właściwości termiczne i akustyczne – jednym ze szczególnych czynników, które należy wziąć pod uwagę przy budowie budynku przy użyciu stali formowanej na zimno, jest fakt, że mostki termiczne mogą wystąpić w całym systemie ściennym pomiędzy otoczeniem zewnętrznym a przestrzenią o dobrej kondycji wewnętrznej. Mostek cieplny można zabezpieczyć poprzez ułożenie warstwy izolacji zewnętrznej, przymocowanej zewnętrznie wzdłuż ramy stalowej – określanej zwykle jako “pęknięcie termiczne”.
Przeczytaj artykuł o domach ze stali: Kiedy warto zdecydować się na budowę domu ze stali pod klucz?
Odstęp między trzpieniami wynosi zazwyczaj 16 cali na środku w przypadku ścian zewnętrznych i wewnętrznych domów, w zależności od wymagań projektowych. W apartamentach biurowych odstęp między ściankami, z wyjątkiem wind i klatek schodowych, wynosi 24 cale na środku.
Historia domów ze stali
Początkowo wykorzystanie stali do celów konstrukcyjnych było powolne. Proces Bessemera w 1855 r. sprawił, że produkcja stali stała się bardziej wydajna, a tanie stale o wysokiej wytrzymałości na rozciąganie i ściskanie oraz dobrej plastyczności dostępne były od około 1870 r., ale kute i żeliwo w dalszym ciągu zaspokajało większość popytu na produkty budowlane oparte na żeliwach, głównie z powodu problemów związanych z produkcją stali z rud alkalicznych. Problemy te, spowodowane głównie obecnością fosforu, zostały rozwiązane przez Sidneya Gilchrista Thomasa w 1879 roku.